wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Gatunki herbat

Gatunki herbat

_________________________________________________________________
 
   Patrząc na to jak wygląda herbata, jaki kolor ma jej napar, jaki smak i zapach, można by sądzić że herbata zielona i czarna pochodzą z dwóch różnych roślin. W rzeczywistości są to listki tej samej rośliny z rodziny Camellia, jedyna różnica polega na odmiennych metodach obróbki. Dzięki tej różnorodności przygotowania herbaty wyodrębniono sześć podstawowych typów herbaty - biała, zielona, Oolong, czarna, aromatyzowana i prasowana. Każda z tych kategorii posiada wiele odmian, w sumie jest to około trzech tysięcy różnorodnych odmian z całego świata.
 
_________________________________________________________________

HERBATA BIAŁA
 
   Herbata biała jest najszlachetniejszym i produkowanym na najmniejszą skalę gatunkiem. Ze względu na swoją wyjątkowość cieszy się uznaniem wśród koneserów smaku. Produkuje się ją głównie w Chinach i na wyspie Ceylon. Okres zbioru tej herbaty przypada na wczesną wiosnę i jest bardzo krótki. Biała herbata powstaje z zebranych, najczęściej ręcznie nierozwiniętych pączków krzewu herbacianego lub pierwszych, nie wykształconych jeszcze listków krzewu. Pączki po wysuszeniu mają delikatny srebrny odcień, herbata z nich często nazywana jest herbatą pączkową. Pierwsze listki mają również bardzo jasny kolor, pokryte są drobnymi włoskami, często można spotkać się z ich nazwą "Silver Tips". W początkowym etapie procesu obróbki zebrane pączki i listki ulegają procesowi więdnięcia, następnie są suszone w celu pozbycia się naturalnej wilgoci. Herbata biała jest bardzo delikatna w smaku i daje bardzo jasny napar o słomianym kolorze.
 
alt alt alt alt alt alt alt alt
 
_________________________________________________________________
 
HERBATA ZIELONA - SENCHA
 
   Sencha, zielona herbata jest najstarszym wytwarzanym gatunkiem. Jest to tak zwana herbata niefermentowana. Proces jej powstawania nim pojawi się na naszym stole jest długi i pracochłonny. Po zebraniu listków herbaty, do dzisiaj często wykonuje się to ręcznie, w krótkim czasie do kilku godzin od momentu zebrania, liście są poddawane procesowi przesuszenia, nierzadko na słońcu, a następnie przechodzą dalszą obróbkę cieplną żeby zapobiec ich zepsuciu i rozpoczęciu  procesu fermentacji. Susz jest wielokrotnie mieszany i przesuszany w celu pozbycia się naturalnej wilgoci.W końcowej fazie produkcji liście są selekcjonowane i zwijane co nadaje im ostateczny kształt. Najbardziej szlachetne i szanowane herbaty zwijane są ręcznie.W Japonii przed nadaniem kształtu liściom poddaje się je na krótki czas działaniu pary.

   Skład chemiczny świeżo zerwanych liści herbaty, różni się od właściwości suszu. Zielona herbata zawiera w sobie duże bogactwo związków, garbniki, teofinę, teobrominę, lecytynę,witaminy B1,B2,B5,C,E,K a także sole mineralne, wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor,mangan, krzem i jod. Ze względu na złożoność związków przypisuje się zielonej herbacie szereg właściwości bardzo pożądanych dla zdrowia.

alt alt alt alt alt alt altalt

_________________________________________________________________
 
HERBATA CZARNA
 
   Każdy degustator ceni sobie indyjskie Darjeelingi, herbaty Assam i Ceylon, to właśnie zielone liście herbaty poddane procesowi fermentacji, zwane czarną herbatą. Herbata ta produkowana jest w wielu krajach, na różnych kontynentach, głownie w Azji, ale też wiele doskonałych gatunków pochodzi z Afryki. Każdy region w którym produkuje się herbatę ma swoją tradycję i recepturę na jej wytwarzanie, ale podstawy procesu są wszędzie takie same, to znaczy więdnięcie/zwijanie/fermentowanie i palenie, czyli suszenie, które hamuje naturalne procesy rozkładu liści. Napar z czarnej herbaty ma kolor od jasno do ciemno czerwonego i charakteryzuje się bardzo przyjemnym zapachem i aromatem. Herbatę należy spożyć ciepłą, tylko taka ma właściwy smak.
 

alt alt alt alt alt alt alt alt

_________________________________________________________________

 
HERBATA CZERWONA PU-ERH
 

   Gatunek herbaty powszechnie uznany za smaczny i skuteczny element diety przy odchudzaniu. Ten „zabójca tłuszczu”, jak mawiają niektórzy, pochodzi z regionu Pu'er w prowincji Junnan. W Europie nazywana czerwoną, zapewne z powodu ciemnoczerwonego naparu, w rzeczywistości zalicza się do herbat czarnych. Jej ziemisty, głęboki aromat jest efektem podwójnej fermentacji - zebrane liście poddane pierwotnemu wysuszeniu, następnie są parzone i przechowywane w pomieszczeniach o dużej wilgotności i temperaturze. Ukształtowana w różne formy i przechowywana przez kilka, a nawet kilkanaście lat z czasem zyskuje większą wartość i aromat.

   Wypijana w ilości około litra dziennie obniża poziom złego cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Zawiera wapń, magnez, flor i inne. Aby zaczerpnąć jak najwięcej właściwości należy parzyć liście od 3 do 7 minut w wyparzonym wcześniej czajniczku. Jej roślinny, zdecydowanie ziemisty aromat bywa często urozmaicony owocami lub płatkami kwiatów.

 


alt alt alt alt alt alt alt alt
 

_________________________________________________________________
 

 

 

Przejdź do strony głównej